Wiatrownica – wygląd i funkcje

Deska czołowa okapu dachu nazywana też wiatrownicą jest rozwiązaniem, bez którego trudno jest choćby marzyć o bezpiecznym domu jednorodzinnym.

To właśnie ona odpowiada za ochronę konstrukcji dachu jako całości, wiatrownica stanowi jednak również zabezpieczenie jego poszczególnych elementów. Zgodnie ze swoją nazwą, jest nieoceniona wtedy, gdy porywy wiatru nabierają intensywności. Możemy jednak liczyć na nią również wtedy, gdy dają się nam we znaki inne niepokojące zjawiska atmosferyczne.

Zadowolenie z posiadania wiatrownicy jest uzależnione przede wszystkim od tego, jak starannie jest wykonany tego rodzaju element. Warto zwrócić więc uwagę przede wszystkim na to, w jakim stanie znajduje się drewno, z jakiego powstaje. Powinno być ono zaimpregnowane, przed instalacją konieczne okazuje się jednak również jego możliwie jak najbardziej staranne wysuszenie. Co ważne, jedna warstwa impregnatu wcale nie musi okazać się wystarczająca. Współczesne wiatrownice posiadają także dodatkowe zabezpieczenia. Te są przeważnie wykonane z PCV.